Kalistenika treningi dla początkujących

Kalistenika to siłowy trening, który opiera się na ćwiczeniach korzystających masę swojego ciała. Jej największym plusem jest to, iż nie trzeba tu żadnych zbędnych urządzeń. W takich treningach bardzo istotna jest jednakże metoda wykonywania ćwiczeń – nie można wykonywać ich niestarannie.

Ten typ fizycznego wysiłku stosowany był już przez starożytnych mieszkańców Rzymu i Grecji – początki historyczne dowodzą, że kalistenika stosowana była również przez Spartan, którzy ćwiczyli do bitwy pod Termopilami. Poza tym, tego rodzaju treningi odbywali nawet gladiatorzy ćwiczący na nadzwyczajnych kondycyjnych obozach. W XIX wieku Friedrich Ludwig Jahn, pruski wojska, wymyślił specjalne przyrządy do ćwiczeń – przykładowo drążek. Natomiast kalistenika dla początkujących dogadza totalnie sylwetce.

Trening kalisteniczny pomaga wyrzeźbić całkowite ciało a także mimo wszystko nie jest to aż tak ciężkie. Wystarczy sześć ćwiczeń, by można było cieszyć się idealnie ukształtowaną sylwetką – choć mimo wszystko, te ćwiczenia powinno się wykonywać systematycznie. Zaliczamy do nich przede wszystkim pompki, podciągania na drążku i przysiady. Im lepszą osiągniemy sprawność, tym trudniejszy poziom ćwiczeń należy selekcjonować. Osoby rozpoczynające treningi nie powinny robić zbyt zaawansowanych działań, aby nie naciągać mięśni oraz nie zniechęcić się do dalszych ćwiczeń.

Kalistenika to wyjątkowy sport – żeby jednak była ona rzeczywiście wydajna, należy ustalić plan wykonywanych ćwiczeń. Chodzi tu głównie o liczbę powtórzeń oraz określenie pułapu zaawansowania. Osoby początkujące zazwyczaj rozpoczynają od dwóch treningów tygodniowo. Nie trzeba też od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń od razu – można je rozplanować w poszczególnych fragmentach dnia. Po paru tygodniach poziom zaawansowania ćwiczeń powinno się zwiększyć, nie wolno jednocześnie przesadzać – zbyt wysoki wysiłek może zakończyć się nawet niezwykle bolesną kontuzją.

W istocie trening kalisteniczny nadal nie jest tak znany, chociaż jego wielbiciele usiłują to zmienić. W Polsce powstała specjalna wspólnota o nazwie Street Workout Poland, dzięki której promowana jest nie tylko kalistenika, ale też street workout.


kalistenika trening